Проект: Зелена енергия за изчислителните системи

НОВ ОНЛАЙН БАРОМЕТЪР ПОЗВОЛЯВА ИЗВЪРШВАНЕТО НА МОНИТОРИНГ НА ЗЕЛЕНАТА ДИГИТАЛИЗАЦИЯ В БЪЛГАРИЯ

Използването на цифрови решения от бизнеса и в дома отговаря за между 8 и 10% от потреблението на енергия и за между 2 и 4% от емисиите на парникови газове. Зелената дигитализация е свързана с въвеждането на цифрови технологии, които допринасят за постигането на въглеродна неутралност, т.е. не черпят повече енергия, отколкото спестяват.

За да може предприятията и организациите в България да определят нивото си на зелена дигитализация, е разработена онлайн платформа с вграден в нея барометър: https://go-green-barometer.ltu.bg

Онлайн инструментът е разработен на базата на около 300 показателя и 6 индекса, измерващи интензитета на дигитализация, прилагането на зелени решения, интернационализацията, развитието на човешките ресурси, иновационната дейност и други фактори на конкурентоспособност, които широко се използват в икономическата наука и практика. За да бъде прецизиран барометъра, през 2023 г. бяха проведени три национално-представителни проучвания сред приблизително 1 000 български предприятия.

Барометърът позволява определянето на нивото на зелена цифровизация на компаниите в различни сектори на икономиката в зависимост от тяхната специфика. С помощта на статистическо моделиране и техники от областта на машинното учене са изведени 8 ключови индикатора, които с висока прецизност могат да определят степента на зелена дигитализация.

Барометърът е ефективно решение, което може да бъде полезно на предприятията, на браншовите организации и на държавните институции, които формулират политики и мерки в тази област.

Използването на барометъра ще подпомогне бързото ориентиране на ръководителите на предприятията и организациите по отношение на това как се справят и къде са позиционирани по отношение на зелената дигитализация. Целта е да се повиши нивото им на информираност и да бъдат насърчени да изготвят последващ детайлен анализ на всички свои бизнес дейности, за да планират подобрения.

Платформата е със свободен достъп и може да бъде намерена на следния Интернет адрес: https://go-green-barometer.ltu.bg

Проект: Зелена енергия за изчислителните системи

Акроним: GO_GREEN

Финансиран по Порграма за транснационално сътрудничество „Балкани – Средиземно море 2014 – 2020 г.“

Приоритетна ос 2: Околна среда

Специфична цел 6: Опазване на околната среда и промотиране на ресурсна ефективност

Инвестиционен приоритет 6f: Насърчаване на иновативните технологии за подобряване на опазване на околната среда и ресурсна ефективност в сектор Отпадъци, сектор Води, Почви и намаляване замърсяването на атмосферния въздух

Специфична цел 2.2.: Устойчиви територии

Продължителност: 01.10.2021 – 30.09.2023 г. (24 месеца)

Общ бюджет на проекта: 4 389 162.14 евро

Източник на финансиране: 85% ЕФРР/ИПП – 808 367 евро, 15% подкрепа от националните органи на участващите страни – 3 580 795.14 евро

Партньорство:

Водещ партньор: Регион Западна Македония, Гърция
Проектен партньор 2: Техническа камара на Гърция, Гърция
Проектен партньор 3: Лесотехнически Университет, Факултет по Екология и ландшафтна архитектура, България
Проектен партньор 4: Кипърска Търговска Камара, Кипър
Проектен партньор 5: Кипърска Енергийна Агенция, Кипър
Проектен партньор 6: Бюро за Регионално Развитие, Северна Македония
Проектен партньор 7: Национална Агенция по Информационно Общество, Албания

Партньор-наблюдател: Министерство на инфраструктурата и енергетиката, Албания.

Ръководител на проекта: доц. д-р Петър Петров, Катедра: Екология, опазване и възстановяване на околната среда, Факултет: Екология и ландшафтна архитектура.

В съответствие с целите на ЕС за „двоен преход“ е наложително да се предприемат действия за подкрепа на устойчива цифрова трансформация. В рамките на политиката на двоен преход, основната цел на проект GO_GREEN е да насърчи приемането на интегриран подход и рамка за създаване на комбинирани инициативи за зелена и дигитална трансформация на национално и транснационално ниво, което ще доведе до „по-зелено функциониране на цифровата инфраструктура“.
Проектът включва изпълнението на следните ключови дейности:

  • Създаване на Рамка за оценка на енергийната ефективност на дигитални процеси и дигитални инфраструктури от различни икономически сектори;
  • Извършване на оценка на енергийната ефективност на дигитални процеси и дигитални инфраструктури от различни икономически сектори в участващите държави и сравнение на резултатите;
  • Създаване на Сертификат за зелена дигитализация;
  • Създаване на Пътна карта (План за действие) за зелена дигиталзиация;
  • Изпълнение на пилотни действия, демонстриращи как съществуващи дигитални инфраструктури могат да бъдат превърнати в „по-зелени“.
Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
  • Image
  • SKU
  • Rating
  • Price
  • Stock
  • Availability
  • Add to cart
  • Description
  • Content
  • Weight
  • Dimensions
  • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
Compare