Инженерен дизайн

Инженерен дизайн

СПЕЦИАЛНОСТ „ ИНЖЕНЕРЕН ДИЗАЙН“

Компетенциите по специалността „Инженерен дизайн“ се получават в две образователно-квалификационни степени – „бакалавър“ и „магистър“ . Формата на обучение е редовна. 
По време на своето обучение студентите изучават общообразователни, фундаментално-приложни и специализиращи учебни дисциплини, които дават необходимите знания и умения на инженер-дизайнера по инженерен дизайн. По всички основни дисциплини се провеждат учебни практики. Обучението е организирано чрез учебни планове със задължителни, избираеми и факултативни дисциплини, обвързани в система за трансфер на кредити по ECTS, съгласно Закона за висше образование. 

След успешно приключване се издава диплома за завършена образователно- квалификационна степен на висше образование, с пълна информация за проведеното обучение.


Завършилите специалност „Инженерен дизайн“ ще могат: да се реализират като дизайнери и конструктори; да работят в консултантски компании и фирми упражняващи дейности в мебелната промишленост; да работят като консултанти, експерти и организатори при разработване на проекти, както и като преподаватели в професионални гимназии; да управляват дизайнерски бюра, малки и средни предприятия от мебелната промишлеността.

Образователно-квалификационна степен „бакалавър“

Срокът на обучение в редовната форма е 8 семестъра. Студентите се подготвят като широкопрофилни специалисти в областта на интериорния и мебелния дизайн.


Общообразователната подготовка се реализира чрез изучаване на дисциплините висша математика, информационни технологии, физика, дескриптивна геометрия, инженерна графика, обща икономическа теория и др. Предоставя се възможност за изучаване на чужди езици – английски, френски, немски или руски. За чуждестранните студенти е осигурено обучение по български език.

Общо-техническа подготовка се осъществява чрез изучаване на дисциплините теория на композицията, формообразуване, графичен дизайн, ергономия и ергономично проектиране, компютърно проектиране на мебели и др.
Специализиращата приложна подготовка осигурява придобиване на задълбочени познания за основните принципи и спецификата в пространствената организация на жилищния и обществения интериор, обособяването на функционалните зони, ситуирането и координацията им в помещението, цветовото оформление и изграждане на композиционната структура на мебелите и останалите компоненти на интериора, принципите на художествения синтез. Инженер-дизайнерите получават и базови познания по машините, инструментите, оборудването и промишлените технологии в мебелното производство, което им дава възможност да създават оптимални и реално изпълними интериорни изделия.

По основните дисциплини с приложен характер се провеждат 8 специализирани и комплексни учебни практики. В учебния план е включен едноседмична практика по водни спортове, провеждана в учебната база на ЛТУ в гр. Несебър. Обучението по водни спортове включва: плуване, гребане с лодки тип „Ял“, едноместни и двуместни каяци, сърф и ветроходство. Организират се състезания по плажен волейбол, плуване и гребане с каяци.

Дипломирането е със защита на дипломна работа. За изучените общо 41 дисциплини с практиките, дизайн проектите, стажа и дипломирането се натрупват общо 240 кредита по ECTS.

Бакалаврите получават дизайнерска и инженерна подготовка, удостоверена с диплома за завършено висше образование и придобиват професионална квалификация „Инженер-дизайнер по Инженерен дизайн“ и могат да продължат образованието си в образователно-квалификационна степен „магистър“.

Образователно-квалификационна степен „магистър“

Обучението е в редовна форма на обучение с продължителност 3 семестъра, от които един семестър е за разработване и защита на дипломна работа. Преди защита на дипломната работа студентите магистри провеждат 4 седмичен преддипломен стаж. Получените високи оценки при институционалната и програмната акредитация предоставят възможност за обучение и срещу заплащане. Кандидати от други специалности могат да се обучават за магистри по специалност „Инженерен дизайн“ по индивидуален учебен план и продължителност на обучението съобразно предходната им подготовка.

По време на магистратурата се изучават по-задълбочено и на по-високо ниво управленски, специализиращи и дизайнерски дисциплини, селекционирани в зависимост от избраната специализация. Задълбочената фундаментална подготовка се осъществява чрез пет задължителни дисциплини – иновативен и стратегически дизайн, представяне на дизайнерски проекти, управление на качеството, управление на дизайн процеса, защита на интелектуалната собственост.

Профилирането по специалността се постига в три специализации:

Съобразно специализацията, студентите избират и изучават шест дисциплини от групата на задължителните за специализацията, една избираема дисциплина и една факултативна дисциплина. Магистратурата завършва с разработване и защита на дипломна работа. За изучените общо 12 дисциплини, преддипломен стаж и дипломната работа трябва да се натрупат не по-малко от 90 кредита по ECTS. Успешно завършилите получават диплома за образователно-квалификационна степен „магистър“ и придобиват професионална квалификация „Магистър-инженер-дизайнер по инженерен дизайн“. Придобилите степен „магистър“ имат право да се обучават за получаване на образователна и научна степен „доктор“.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
  • Image
  • SKU
  • Rating
  • Price
  • Stock
  • Availability
  • Add to cart
  • Description
  • Content
  • Weight
  • Dimensions
  • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
Compare