BG05M2OP001-1.002-0019: „Чисти технологии за устойчива околна среда – води, отпадъци, енергия за кръгова икономика“

Ноември 2023 г. На 23.11.2023 г. в Аулата на ЛТУ тържествено се отбелязаха 50 години от началото екологичното образование в България. Лесотехническият университет е първото висше учебно заведение, което поставя началото на екологичното образование в България, а това е на 30.03.1973 г., с разпореждане на тогавашния Комитет за технически прогрес и висше образование. Това е една година след Стокхолмската конференция по обкръжаваща среда и две години преди Първата междуправителствена конференция за образование по екология и опазване на природната среда.
В тържеството взеха участие бивши и настоящи преподаватели на студенти от специалността „Екология и опазване на околната среда“, възпитаници на Лесотехническия университет – еколози от всички випуски – от първия до последния.
Приветствия поднесоха Зам. Министъра на околната среда и водите – Ренета Колева, Заместник-Кмет на Столична община направление „Зелена система, екология и земеползване“ – Надежда Бобчева, Научния координатор на проект за изграждане на Център за компетентност Clean and Circle, Биологически факултет, Софийски Университет „Св. Кл. Охридски“ – Доц. Евгения Бенова и др. Изтъкано килимче от текстилни отпадъци с логото на катедрата поднесе Гергана Коджебашева – Управител на Екологистика – ЕООД.
Преподавателите от катедрата –проф. Екатерина Тодорова, доц. Петър Петров, доц. Ралица Кузманова и гл.ас. Георги Кадинов представиха работата на преподаватели, студенти и докторанти по най-значимите международни и национални проекти в областта на науката, образованието и внедрените в практиката научни достижения.
Академичното слово на проф. Е. Тодорова – Декан на Факултета по екология и ландшафтна архитектура завърши с цитат на известното твърдение, че „ние не наследяваме земята от нашите предци, а я вземаме назаем от нашите деца“.

123

Септември 2023 г. Компостирането – ключ към кръговата икономика. В периода от 28.09. 2023 до 29.09. 2023 г. в гр. Атина, Гърция се проведе агрофорум, под егидата на Европейския парламент, на тема „Хранителни и земеделски системи на кръстопът между зелен, цифров и климатичен преход“

Във форума, гл. ас. д-р Александрина Костадинова-Славева – ЛТУ, ФЕЛА изнесе презентация за ролята на компостирането като ключ към прилагане на кръгова икономика. В презентацията е посочено, че кръговата икономика допринася за развитието на по-зелени градове и добри условия на живот, тъй като използва рециклиран ресурс и по този начин намалява въглеродния отпечатък.

Научно-изследователския екип, с р-тел проф. д-р инж. Екатерина Тодорова, от Лесотехническият университет е водещ партньор в една от дейностите на Центъра за компетентност „Clean&Circle“. По този проект са проведени и практическите изследвания. Тяхната цел е да се подобрят качествата на получения компост чрез превръщането му в почвен подобрител или органоминерален тор, който да намери по-широко приложение в различни сектори на селското и горското стопанство, рекултивацията, поддържането на паркове и др.

ABF2023 1ABF2023 2agroforum

Юли 2023 г. Приключи Международната конференция „Чисти технологии за устойчива околна среда и кръгова икономика“, която се проведе в Аулата на Ректората на Софийски университет „Св. Климент Охридски“ на 5 и 6 юли 2023 г.

Събитието е част от проект BG05M2OP001-1.002-0019-С07 „Чисти технологии за устойчива околна среда – води, отпадъци, енергия за кръгова икономика“, финансиран от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014 – 2020 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове.

Чрез конференцията се разпространиха и популяризираха постигнатите резултати по проекта в научно-технологичен и инвестиционен план, а също и като възможности създаденият Център за компетентност да изпълнява ролята на звено, създаващо дълбоки чисти технологии и биотехнологии, които да предлага и за комерсиализация на бизнеса. Центърът ще бъде и образователно средище, където екипите ще създават STEAM продукти, които да разпространяват в образователен, технологичен и социално-икономически план.

Научният екип на ЛТУ представи работата си по проекта чрез 2 презентации. Едната на тема „Кръгова икономика на биоразградими отпадъци“ беше представена от проф. д-р инж. Екатерина Тодорова, а другата на тема „Композитни отпадъци и възможности за включването им в кръгова икономика“ е представена от гл. ас. д-р Александрина Костадинова-Славева – Лесотехнически университет. В конференцията освен научния екип от ЛТУ в състав – доц. д-р Петър Петров, гл. ас. д-р Александрина Костадинова- Славева, гл.ас. д-р инж. Елена Цветкова, ас. д-р Савина Бранкова взеха участие и колеги от ЛТУ.

07 2023

Грамота за цялостен принос в развитието на Центъра за компетентност Clean & Circle като водещ учен получи проф. д-р Екатерина Тодорова от Ректора на СУ “Св. Климент Охридски” проф. дфн А. Герджиков.

Грамоти за млади учени получиха гл.ас. д-р Александрина Костадинова и ас. д-р Савина Бранкова от Ръководителя на проекта – проф. д-р Яна Топалова.

27 Юни 2023 г. Центъра за компетентност Clean and Circle, създаден по проект BG05M2OP001-1.002-0019:„Чисти технологии за устойчива околна среда – води, отпадъци, енергия за кръгова икономика“, финансиран от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове.

Спечели второ място за Иновационна екосистема на годината в престижния конкурс Triple E Awards.

Екипа за изпълнение от ЛТУ, който е партньор в Центъра за компетентност Clean and Circle се ръководи от проф. д-р инж. Екатерина Тодорова и научен колектив в състав: проф. д-р инж. Мариана Дончева-Бонева, доц. Петър Петров, гл.ас. д-р Александрина Костадинова- Славева, гл.ас. д-р инж. Елена Цветкова, ас д-р Савина Бранкова, д-р Валери Даков и инж. Юлия Христова.

Yana

15 юни 2023 г. Проект BG05M2OP001-1.002-0019: „Чисти технологии за устойчива околна среда – води, отпадъци, енергия за кръгова икономика“ е за кръгова икономика и отпадъци като ресурс. Той се реализира част от академичната общност в България, включително от екип на ЛТУ с р-тел проф. д-р инж. Екатерина Тодорова. Някои от научните решения вече се прилагат на практика от бизнеса, а проектът е номиниран за престижна европейска награда. Интервюто е дадено от Александрина Костадинова, гл. асистент в Лесотехническия университет и изследовател от екипа на ЛТУ, в “Нещата от живота” на 15 юни. 

https://www.facebook.com/NeshtataOtJivotaStrumaTV/videos/277751221409705

Резултати от съвместната научно-изследователска работа между изследователи от екипа на проекта от ЛТУ и Биологическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“

26 Май 2023 г. е работен ден в Clean&Circle и премина при засилен медиен интерес. Благодарим на eкипите на AGRO TV Bulgaria и Alma Mater TV, които отразиха приключването на експеримент за ефективността на биотор, създаден по иновативен метод, използващ утайки от пречиствателни станции.

Пред камерите застанаха гл. ас. д-р Михаела Белухова от Биологическия факултет на СУ “Св. Климент Охридски”, както и гл. ас. д-р Александрина Костадинова и д-р Венета Стефанова от ЛТУ. Те представиха отлично Clean&Circle и дадоха компетентни отговори на всички журналистически въпроси.

Снимките са направени в оранжерията на ЛТУ, където студенти под вещото ръководство на доц. д-р Петър Петров и д-р Венета Стефанова проведоха вегетационен опит с предоставения биотор от колектива на Биологическия факултет на СУ “Св. Климент Охридски”.

13
2
Logo 0034
CC

Във връзка със закупеното оборудване по проекта са утвърдени цени за пробопоготовка, изпитвания и анализи.

Цени на услугите

 70 ГОДИНИ ЛТУ – САМОСТОЯТЕЛНО ВИСШЕ УЧИЛИЩЕ

На 12.01.2023 г., Лесотехническият университет тържествено отбеляза 70 години от отделянето си като самостоятелно ВУ.

От 2018 г., ЛТУ е партньор в проекта за изграждане на Центъра за компетентност Clean&Circle. През изминалите 5 години екипа на проекта с водещ изследовател доц. д-р инж. Екатерина Тодорова и членове: проф. д-р инж. Мариана Дончева-Бонева, доц. д-р Петър Петров, гл. ас. д-р Александрина Костадинова- Славева, гл. ас. д-р Елена Цветкова, ас. д-р Савина Бранкова, д-р Валери Даков и инж. Юлия Христова работят в областта на прилагане на кръгова икономика за биоразградимите и композитните отпадъци.

Успешната работа по проекта в възможна благодарение на доброто сътрудничество с партньорите по проекта и ползотворната роля на Софийския университет като водеща организация.

Благодарим за топлите думи, ведрото настроение и магията на споделения ни празник!

1
2
3
4

СЕДМА МЕЖДУНАРОДНА НАУЧНА КОНФЕРЕНЦИЯ „INDUSTRY” 4.0.

На 08.12.2022 г., доц. Екатерина Тодорова от ЛТУ и проф. Яна Топалова от СУ – ръководител на проекта взеха участие в зимната сесия на Седмата международна научна конференция „INDUSTRY” 4.0. С тяхното участие се популяризира работата по проекта и възможностите за оползотворяване и кръгова икономика на биоразградимите отпадъци.

123

ЦЕНТЪРЪТ ЗА КОМПЕТЕНТНОСТ CLEAN & CIRCLE ВЗЕ УЧАСТИЕ В 12-ТО ИЗДАНИЕ НА СОФИЙСКИЯ ФЕСТИВАЛ НА НАУКАТА

На 8-и и 9-и октомври 2022 г. в София Тех Парк се проведе 12-то издание на Софийския фестивал на науката. Центърът за компетентност „Clean & Circle” представи своите разработки на публиката на фестивала с лекция и демонстрационен щанд.

Стотици посетители на щанда „Компост под шпионаж“ научиха повече за компостирането като наблюдаваха на живо процеса, подпомаган от разнообразни микроорганизми и ларви на насекоми. Малки и големи си тръгнаха с готови рецепти за домашно компостиране, насочвани от специалистите на Центъра. Домакини на щанда бяха гл. ас. Ивайло Йотинов от Биологическия факултет на СУ съвместно с гл. ас. Александрина Костадинова и д-р Венета Стефанова от Лесотехническия университет.

12
3
Logo 0034
CC

ОТБЕЛЯЗВАНЕ НА ДЕНЯ НА ОКОЛНАТА СРЕДА В ЛТУ

На 7-и юни 2022 г., в ЛТУ е отбелязан Деня на околната среда, който през 2022 г. е под мотото „Само една планета“. Празничното събитие е организирано по проекта за изграждане на Център за компетентност “Clean and circle”. Събитието откри чл.-кор. проф. д. н. Иван Илиев – Ректор на Лесотехническия университет, който е партньор в проекта и домакин на събитието. Той подчерта ролята на този ден за привличане на вниманието на обществеността, учените и бизнеса върху опазването на околната среда. Акцентува върху ролята на екологичното образование за опазване на планетата Земя.

Сътрудничеството и холистичният подход към проблемите на околната среда е цел и подход на Центъра за компетентност “Clean & Circle”. В този дух, събитието беше отбелязано от ученици, учени, представители на бизнеса и държавната администрация заедно. Професор д-р Яна Топалова – координатор на проекта, отбеляза ролята на разработените в “Clean & Circle” чисти технологии с прилагане на принципите на кръговата икономика за опазването на планетата. Доцент д-р Екатерина Тодорова – водещ изследовател по проекта “Clean & Circle” от ЛТУ разказа за партньорствата и постиженията на ЛТУ, стимулирани и финансово подкрепени от проекта “Clean & Circle”.

Представителите на бизнеса и асоциирани партньори в Центъра: г-жа Лияна Аджарова – изпълнителен директор на Енергийна агенция – Пловдив, г-жа Невена Лазарова – заместник-директор на Общинското предприятие „Столично предприятие за третиране на отпадъци“ и главен технолог Радослав Павлов, Веселин Димитров – заместник-технически директор „Отвеждане и пречистване на отпадъчни води и ЕМП“ на „Софийска вода“ АД, част от Веолия в презентациите си акцентуваха на съвместните постижения и възможности за нови проекти с екипите на “Clean & Circle” в насока създаване и управление на чисти технологии, добри съвместни изследователски и бизнес практики за постигане на глобалните цели на устойчивото развитие.

Ролята на Регионалната инспекция по околна среда и води представи г-жа Ралица Венкова – старши експерт в РИОСВ, София. Ученици от столични училища имаха възможност да разгледат най-съвременните лаборатории на Лесотехническия университет и да се запознаят с научната дейност и възможностите, които предоставят обучителните програми.

За завършек на събитието полетът на няколко гълъба символизира стремежът на екипа на Центъра към покоряване на нови върхове в науката и технологиите за една по-красива и чиста околна среда.

Logo 0034
CC

ПОКАНА – СВЕТОВЕН ДЕН НА ОКОЛНАТА СРЕДА – 7 юни 2022 г. от 11 ч. в зала „Мако Даков“, Лесотехнически университет
(бул. „Св. Климент Охридски“ 10, централна сграда, 4-и етаж)

Logo 0034
CC

Центърът по компетентност “Clean&Circle” организира среща-дискусия с представители на бизнеса и браншовите организации

КРЪГОВИТЕ РЕШЕНИЯ НА CLEAN & CIRCLE

Наука и бизнес / Наука за бизнеса

Центърът по компетентност “Clean&Circle” отбеляза Деня на народните будители със среща-дискусия „Кръговите решения на Clean & Circle”. С разбиране за необходимостта науката да отговори на съвременните проблеми и да подпомогне хората и индустриите в справянето с предизвикателствата, организираната среща беше насочена към дискусия с представители от практиката за постигнатите до момента резултати и възможностите на „Clean&Circle”.

Вече три години Центърът работи за развитието на кръгови решения в три направления: води, отпадъци и енергия. Дейностите на Центъра включват разрабоване на чисти технологии в тези направления чрез съвременна високотехнологична апаратура, професионални обучения и квалификации както за обучаващи се, така и за бизнеса.

Събитието протече в два модула: „Води и енергия“ и „Отпадъци и енергия“. Участници бяха водещите изследователи в Центъра по компетентност „Clean&Circle”, както и водещите на акселератора за технологично предприемачество и трансфер на технологии. Основнити теми, които адресираха говорителите бяха:

✅ Каква е инфраструктурата на Центъра (апаратура, лаборатории)?

✅ Какви технологии се разработват в Центъра с готовност за приложение в практиката?

✅ Как науката може да отговори на нуждите на бизнеса?

От страна на ЛТУ, темата „Отпадъците – суровинен и енергиен ресурс“ е презентирана от водещия изследовател – доц. д-р инж. Екатерина Тодорова. Показани са възможностите за общините като бенефициенти на възможности за производство на различни видове компостни смеси, обогатени с макро и микроелементи.

Можете да се запознаете с презентациите от събитието ТУК.

Logo 0034
CC

НОЩ НА УЧЕНИТЕ 2021

ENU

Рецепти за домашен компост

Рецепти за домашен компост

Предстои поредното издание на Нощ на учените. Тази година Центърът по компетентност “Clean&Circle” ще бъде представен от Лесотехническия университет, Факултет по екология и ландшафтна архитектура, лаборатория по „Технологии за обработка на твърди отпадъци“ в лицето на гл. ас. д-р Александрина Костадинова. Тя ще направи презентация за домашното компостиране и демонстрация на някои измервания на живо от лабораторията им в ЛТУ.

Събитието е предназначено за ученици, учители, както и всички граждани, които биха искали да намалят количеството биоразградим отпадък по начин, който е лесен и полезен.

Информация за събитието:

Кога: 24 септември 2021 г., 15.00-16.00 ч.

Zoom линк към събитието: https://us02web.zoom.us/j/7120979096

Линк към събитието във фейсбук: https://www.facebook.com/events/606649410701440/?ref=newsfeed

Водещ: гл. ас. д-р Александрина Костадинова, ЛТУ и Център по компетентност „Clean&Circle”

Присъединете се към нашето виртуално събитие, в което ще научите много за домашното компостиране чрез практически съвети и изпитани рецепти. Ще научите какво може и какво не може да компостирате, както и кои са най-благоприятните условия за получаването на качествен и използваем компост.

Компостирайки, не само ще намалите количеството отпадък, но и ще произведете полезен продукт, възстановяващ ценни елементи в природния кръговрат.

Компостирането е лесно, практично и екологично – опитай и ти!

Пълната програма на Нощта на учените 2021 проследете тук: https://nauka.bg/programa-evropeiska-nosht2021/

Logo 0034

Лесотехническият университет оборудва две лаборатории, в които развива учебна и научно-изследователска дейност

ЛАБОРАТОРИЯ ПО ТЕХНОЛОГИИ ЗА ОБРАБОТКА НА ТВЪРДИ ОТПАДЪЦИ

Научно-изследователска дейност включва изследвания и анализи по научни и приложни проекти по технологии за третиране на отпадъци. Изследвания върху производство на компост, за възможността за оползотворяване на някои отпадъци. Изследвания за възможността за рециклиране на композитни отпадъци. Изследвания за възможността за преработване на утайките от ПСОВ и използваното им като ресурс. Водещ изследовател е доц. д-р инж. Екатерина Тодорова, а в екипа на лабораторията работят изследователите гл.ас. д-р Александрина Костадинова и маг. еколог Савина Бранкова към катедра „Екология, опазване и възстановяване на околната среда“.

Наред с това специалистите от лабораторията правят обследване на производства и дейността на фирми, които искат да реализират кръгова икономика. Извършват консултации и експертизи в областта на технологиите за третиране на отпадъци.

ЛАБОРАТОРИЯ ПО ОПАЗВАНЕ И ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ НА ОКОЛНАТА СРЕДА И ЕКОЛОГИЧЕН МОНИТОРИНГ

Научно-изследователската дейност в лабораторията включва изследвания и анализи по научни и приложни проекти, свързани с мониторинг на някои компоненти на околната среда (атмосферен въздух, почви и растения). Измерване на концентрациите на азотни оксиди, озон и ФПЧ10; Изследване съдържание на хранителни елементи и тежки метали в растителни проби; Определяне на пигменти в растителни проби; Изследване на субстрати от нарушени терени от добивни дейности и др. Изследователите, които работят в лабораторията са проф. д-р инж. Мариана Дончева, гл.ас. д-р Петър Петров, гл.ас. д-р инж. Елена Цветкова към катедра „Екология, опазване и възстановяване на околната среда“.

Експертите от лабораторията извършват консултации и експертизи в областта на мониторинг на атмосферния въздух, мониторинг на горите и рекултивация на нарушени терени.

*.*.*

И двете лаборатории предлагат практическо обучение на студенти, провеждане на научни изследвания на дипломанти по научна специалност „Екология и опазване на околната среда“, както и на докторанти по научна специалност „Екология и опазване на екосистемите”.

Муфелна пещ и сушилняGazanalizatori za lab 2
IMG 20200130 113930 5CSIMG 0006
505
Logo 0034
CC

Делегация от Европейската комисия се запозна с напредъка по един от иновативните европейски проекти – Център по компетентност “Clean & Circle”

С изпълнението на проекта за изграждане и развитие на Център по компетентност „Чисти технологии за устойчива околна среда – води, отпадъци, енергия за кръгова икономика” се запозна в БАН делегация от Европейската комисия, водена от Виториа Алиата ди Вилафранка, Директор на DG REGIO. Тя отговаря за укрепването на административния капацитет и изпълнението на програмите в България, Хърватска, Румъния и Унгария. Финансирането на проекта „Изграждане и развитие на Центъра по компетентност” е по Оперативна програма “Наука и образование за интелигентен растеж” и е на стойност 23 667 925,86 лв. Партньорите в Центъра за компетентност са осем на брой, сред които и Лесотехническия Университет. На представянето присъства и зам.-министърът на образованието и науката Карина Ангелиева, както и Кирил Гератлиев – изп. директор на Изпълнителна агенция “Оперативна програма Наука и образование за интелигентен растеж”, представители на JRC /Съвместен изследователски център/, експерти на програмата. От страна на Центъра по компетентност присъстваха координаторът на проекта проф. дбн Яна Топалова, водещите изследователи от ИОХЦФ – проф. дхн Павлина Долашка, проф. дхн Нарцислав Петров, зам. Директора на ИОХЦФ – проф. Ваня Куртева, изследователи, млади учени от Центъра по компетентност.

Срещата по проекта се стоя в Института по органична химия с Център по фитохимия на БАН (ИОХЦФ – БАН) партньор по проекта. Основна цел на посещението на експертите беше да се информират за напредъка в изграждането на научнана инфраструктура и закупуването и въвеждането в експлоатация на най-съвременна апаратура при този партньор. Координаторът на проекта проф. дбн. Яна Топалова от СУ „Св. Климент Охридски“ представи пред присъстващите, иновативния потенциал на Центъра по компетентност и илюстрира с конкретни примери, че вече се извършват върхови научни постижения за създаването на нови продукти, услуги и чисти технологии с висока ресурсна и енергийна ефективност и значима икономическа, социална и екологична добавена стойност. В ИОХЦФ вече беше закупена и въведена в експлоатация апаратура на стойност 1 500 000 лв., в лабораториите „Води” с ръководител проф. дхн Павлина Долашка и „Отпадъци” – ръководител проф. д-р Нарцислав Петров. Учените вече работят с доставената апаратура и разработват иновативни методи за контрол и управление на чистите технологии. Професор Долашка показа на представителите на Европейската комисия и на експертите новите апарати, обучените за работа с тях опитни и млади учени, разкри възможностите за иновации, наука и образование в новосъздадените лаборатории. Лесотехническият Университет (ЛТУ) е в процедура по оценка на офертите в обявената обществена поръчка за закупуване на оборудване за лабораторията по „Технологии за обработка на твърди отпадъци“ в ЛТУ. Ръководител на проекта от страна на ЛТУ е доц. д-р инж. Екатерина Тодорова. В работния колектив участват проф. д-р Мариана Дончева, гл.ас. д-р Александрина Костадинова, гл.ас. д-р Петър Петров, гл.ас. д-р Елена Цветкова, редовен докторант Савина Бранкова, д-р Валери Даков и инж. Юлия Христова.

Срещаме известни предизвикателства по проектите, които са свързани най-вече при работата с бизнеса. Въпросът е как могат тези инвестиции в научната инфраструктура и в научния капацитет да подпомогнат индустрията да стане по-иновативна. Това заяви зам.-министърът на образованието Карина Ангелиева. Тя завърши с това, че нашата страна се нуждае от повече инвестиции в науката и от повишаване на статута на научните изследователи.

В края на своето посещение Виториа Алиата ди Вилафранка подчерта, че това което е постигнато по проекта до този момент може да послужи като добър пример пред останалите центрове в България. Тя добави, че е изключително важно младите хора да остават в България или да се връщат в страната след получено образование и обучение в чужбина, за да допринасят за развитието на местната икономика.

Виж повече

Logo 0034
CC

Работна среща на партньорите по проект Център по компетентност „Чисти технологии за устойчива околна среда – води, отпадъци, енергия за кръгова икономика” – Clean & Circle

Единадесета работна среща на партньорите по проекта, оперативните счетоводители и екипа за управление на Център за компетентност “Clean & Circle” се проведе в сряда /18 септември, 2019 г./ в Заседателната зала на Биологически факултет на СУ.

Координаторът на проекта проф. дбн. Яна Топалова представи презентация с информация за напредъка на проекта, за втория верифициран отчет за периода 1.11.2018 – 30.04.2019 г., за придвижените дейности през периода от 01.07.2019 до 18.09.2019 г., за възникналите проблеми и предстоящи задачи пред екипа, комуникационни канали с институционалните ръководители и УО на ОПНОИР.

Отделните партньори представиха кратки презентации свързани с изпълнението на проекта по партньори – състояние на обществените поръчки, работата по научните дейности, мотивация и професионално развитие на членовете на екипите. Бяха обсъдени съвместните дейности, възникналите проблеми и предизвикателства.

Проф. д-р инж. Ирина Рибарова /научен мениджър/ представи пред партньорите информация за сайта на проекта и запълването му с необходимото съдържание. Доц. д-р Ирина Шнайдер представи план за организация на обучението на партньорите при комплектоването и качването в ИСУН на документацията по междинните отчети.

В резултат на усилията на екипа на ЦК “Clean & Circle” вече са доставени апарати на стойност около 1 500 000 лв. в Институт по органична химия с център по фитохимия – БАН в лабораториите „Води” на проф. дхн Павлина Долашка и „Отпадъци” на проф. д-р Нарцислав Петров. Някои от тези апарати са единствени по рода си в България. С тях ще могат да се реализират изследвания, които ще позволят създаване и верифициране на високи технологии в областта на кръговата икономика. Паралелно с това е завършена модернизацията на лабораториите в двата факултета на партньора Университет по архитектура, строителство и геодезия – в Строителния и Хидротехническия факултети.

Във втори панел на работната среща се проведе и среща-обучение на оперативните счетоводители на партньорите по проекта. Главният счетоводител г-жа Полина Зашева заедно с оперативните счетоводители проведоха дискусия по финансови въпроси с акцент върху приложението на механизмите за „умно финансиране” по проекта, ръководено от водещата организация – Софийски университет, даване на справки, прогнози, искания за плащане, отчетни документи във връзка с предстоящите отчети.

18 09 2019

Виж повече

CC

4.12.2018 г. – Първа научна среща по проект „Чисти технологии за устойчива околна среда – води, отпадъци, енергия за кръгова икономика“

Първа научна среща проведе проект BG05M2OP001-1.002-0019: „Чисти технологии за устойчива околна среда – води, отпадъци, енергия за кръгова икономика“ (Clean&Circle) за изграждане и развитие на Център за компетентност.

Срещата се състоя на 4 декември 2018 г. Домакин беше Университетът по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), партньор по проекта. Целта на срещата беше консолидиране на изследователските екипи и преглед на изпълнените и предстоящите научни задачи.

Проектът е финансиран по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие. Общата му стойност е 23 667 925,86 лева, от които 20 117 736,97 лева европейско и 3 550 188, 89 лева национално съфинансиране. Водеща организация е СУ „Св. Климент Охридски” с партньори: Университет по архитектура, строителство и геодезия; Лесотехнически университет; Университет “Професор д-р Асен Златаров” – Бургас; Институт по физикохимия – БАН; Институт по органична химия с център по фитохимия–БАН; Институт по микробиология – БАН; Фондация “Клийнтех България”. Асоциирани партньори по проекта са: Столична община със Столично предприятие за третиране на отпадъци, „Софийска вода” АД, Интерпласт БГ- ЕООД, Енергийна Агенция – Пловдив, Университет – Модена, Италия.

На събитието присъстваха 70 представители на бенефициентите и на асоциираните партньори, както и представители на Управляващия орган на Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж”.

Форумът беше открит с приветствие на координатора на Clean&Circle проф. Яна Топалова, от Биологическия факултет на СУ, която изрази радостта си от това, че въпреки срещаните административни трудности в осъществяването на проекта, научната общност показва готовност за посрещане на предизвикателствата. Тя изтъкна подкрепата от страна на Управляващия орган на Оперативната програма за преодоляване на трудностите.

Срещата протече в две сесии – представителна и работна. В първата сесия водещите изследователи по партньори представиха екипите си, основните области, в които работят и дейностите си по проекта. Във втората сесия участниците се разделиха по групи според работните пакети по проекта, за да уточнят конкретни организационни мерки и да планират предстоящите си задачи.

CC

Пресконференция по проект

„Чисти технологии за устойчива околна среда – води, отпадъци, енергия за кръгова икономика“

5 юни 2018 г. 14.00 ч, Аула на СУ „Св. Климент Охридски“

Проект BG05M2OP001-1.002-0019: „Чисти технологии за устойчива околна среда – води, отпадъци, енергия за кръгова икономика“ за изграждане на Център за компетентност, ще проведе първата си пресконференция на 5 юни 2018 г., от 14.00 ч. в Аулата на Софийския университет.

Проектът е финансиран от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове.

Основната цел на проекта е изграждане на ефективна инфраструктура и научноизследователски капацитет за развитие на иновации в кръговата икономика с фокус върху води, енергия и управление на отпадъци. Очакваният резултат е модерно оборудван и функциониращ Център за компетентност, отговарящ на потребностите на науката, икономиката и образованието в съответните области.

Общата стойност на проекта е 23 667 925,86 лева, от които 20 117 736,97 лева европейско и 3 550 188, 89 лева национално съфинансиране

Срокът за изпълнение на проекта е от 30 март 2018 г. до 31 декември 2023 г.

Бенефициент по проекта е СУ “Св. Климент Охридски” с партньори: Университет по архитектура, строителство и геодезия; Лесотехнически университет; Университет “Професор д-р Асен Златаров” – Бургас; Институт по физикохимия – БАН; Институт по органична химия с център по фитохимия – БАН; Институт по микробиология – БАН; Фондация “Клийнтех България”.

Асоциирани партньори по проекта са: Столична община, „Софийска вода” АД, Интерпласт БГ- ЕООД, Енергийна Агенция – Пловдив, Университет – Модена, Италия.

На пресконференцията ще бъдат представени целите, основните дейности, партньорите, както и очакваните резултати и ползи от проекта.

Logo 0034
CC

Основна цел: Изграждане на ефективна инфраструктура за управление и пречистване на води и рециклиране на твърди отпадъци, използване на възобновяеми и алтернативни източници на енергия и ресурси, и развитие на иновациите в кръговата икономика.

Дейности: Проектът включва 3 вертикални и 4 хоризонтални модула. Вертикалните са „Води”, „Твърди отпадъци” и „Трансфер”. В модулите „Води“ и „Твърди отпадъци“ има направления „Мониторинг, оценка и идентификация на проблемите” и „Чисти технологии”. В тези два модула като хоризонтални приоритети се включват дейности, свързани с кръговата икономика и постигането на енергийна и ресурсна ефективност. Важен приоритет е иновационната дейност, основана на върхови постижения в научните изследвания и технологиите. Планира се контрол на процесите в реално време чрез автоматизирани химични, физични, технологични, микробиологични и молекулярни методи. В модул „Трансфер” са включени дейности, свързани с обучението, разпространението на резултатите и развитието на технологичното предприемачество. Предвижда се разработването на учебни и квалификационни програми за бакалаври, магистри, докторанти, специализанти от бизнеса и научни институции.
Проектът включва още строителни дейности за изграждане и оборудване на ЦК /инвестиционна част/ и СМР за подобряване на условията на работа в съществуващи лаборатории.

Очаквани резултати: Модерно оборудван и функциониращ ЦК, отговарящ на потребностите на икономиката и образованието в съответните области.

Водещ партньор по проекта е СУ “Св. Климент Охридски”, а партньори по проекта са: Университет по архитектура, строителство и геодезия; Лесотехнически университет; Университет “Професор д-р Асен Златаров” – Бургас; Институт по физикохимия; Институт по органична химия с център по фитохимия-София; Институт по микробиология; Фондация “Клийнтех България”.

Асоциирани партньори по проекта са: Столична община, „Софийска вода” АД, Интерпласт БГ- ЕООД, Енергийна Агенция Пловдив, Университет – Модена- Италия.

Обща стойност: 23 667 925,86 лева, от които 20 117 736,97 лева европейско и 3 550 188, 89 лева национално съфинансиране

Срок за изпълнение на проекта: 30 март 2018 г. – 31 декември 2023 г.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
  • Image
  • SKU
  • Rating
  • Price
  • Stock
  • Availability
  • Add to cart
  • Description
  • Content
  • Weight
  • Dimensions
  • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
Compare