Специализирани звена

Учебно-изследователска лаборатория “Паразитни болести по животните”

Фактическа информация.

Учебно-изследователската лаборатория по „Паразитни болести по животните“ е създадена през 1998 г. след организирането на учебната работа по дисциплините “Паразитология и инвазионни болести“ и „Тропически болести”. Лабораторията е част от клинико-диагностичното звено на Факултета по ветеринарна медицина към Лесотехническия университет „Академика“. Целта на лабораторията е да разработва научни теми, научни и научно-приложни проекти, теми на докторанти, както и да въвежда нови и доусъвършенства утвърдени методи в паразитологичната наука и др. Допълнителна функция на лабораторията е извършване на съвременна диагностика на паразитните заболявания по домашните и диви животни. Материалите и препаратите получени и изследвани в лабораторията се използват в учебната работа със студентите и докторантите във ФВМ при ЛТУ.

Работен колектив.

В лабораторията понастоящем работят един доцент и един асистент. При разработка на научни проекти в които са включени студенти, членове на работния колектив стават и студенти от последните курсове на ФВМ. В работния колектив периодично се включва и един професор, който работи като хоноруван преподавател по дисциплините “Паразитология и инвазионни болести“ и „Тропически болести”.

Научен и изследователски обхват на лабораторията.

В настоящия момент в лабораторията по „Паразитни болести по животните“ извършваме следните паразитологични изследвания:

1. Хелминтоскопия.
2. Изследване на фекална проба чрез:

3. Концентриране на диарична фекална проба чрез формалин-етеров метод .
4. Изследване на фекална проба за гиардии (чрез флотация и с Луголов разтвор).
5. Микроскопско изследване на материал за ектопаразити (кърлежи и насекоми).
6. Диференциална диагноза на хелминтози по морфология на ларвите трети стадий .
7. Изследване на фекална проба от кучета и котки (или диви каниди и фелиди).
8. Изследване на фекална проба за криптоспоридии (чрез флотация и модифициран Цил-Нилзен) .
9. Изследване за трихинели (по компресионен метод).
10. Изследване на кръвни разстилки за протозои.
11. Изследване за микрофиларии (по Knott).
12. Видова идентификация на микрофиларии в кръв.
13. Видова идентификация на паразити (хелминти, протозои и артроподи).
14. Количествена оводиагностика (по МакМастър).
15. Хелминтометрия (в т. ч. измерване на микроскопични обекти).
16. Изготвяне на трайни макро- и микроскопски паразитологични препарати.
17. Частична хелминтологична аутопсия на:

Диагностична дейност

Лабораторията е мястото в столицата, където на високо професионално ниво могат да се извършат диагностични паразитологични изследвания. Методичният обхват на лабораторията покрива всички срещани паразитни заболявания у нас и е в състояние да поставя прижизнена и постмортална диагноза при паразитни заболявания при домашни и диви животни. Съществува тенденция за разработка и прилагане на нови методи.

Обем на извършваната дейност

Ежегодно в лабораторията се изследват десетки проби за различни паразитни заболявания. Разработват се научни проекти. До сега от съществуването си в лабораторията са разработени три научни проекта, финансирани по ФНИ при МОН и пет проекта, финансирани по линия на НИС при ЛТУ.

Техническо оборудване.

В настоящия момент лабораторията по „Паразитни болести по животните“ разполага със следната апаратура:

Дейности в лабораторията, свързани с учебната работа

При провеждането на всички паразитологични изследвания положителните проби, които имат връзка с утвърдената учебна програма по “Паразитология и инвазионни болести“ и „Тропически болести“, се съхраняват, някои се консервират и се демонстрират на студентите по време на практическите занятия. Там където е възможно се изготвят трайни препарати, с което се попълва музейната сбирка на катедрата и сбирката за учебна работа със студентите. В отделни случаи се изготвят снимки и други нагледни материали, които се използват за учебната работа със студенти и докторанти.

Ръководител на лабораторията: доц. двм Костадин Кънчев

Клинична лаборатория

Фактическа информация.

Клиничната лаборатория е създадена през 2000 г., след пребазиране на част от катедрите на Факултета по Ветеринарна медицина в Студентски град. През 2006 г. е преоборудвана изцяло със нова, съвременна апаратура и понастоящем покрива изцяло високите изискванията за една модерна лаборатория. Като структура, лабораторията е в състава на катедрата по Вътрешни незаразни болести и Фармакология и е важно звено от цялостния клинико-диагностичен процес на Факултета по Ветеринарна медицина при Лесотехническия университет. Целта на лабораторията е да извършва широка гама от параклинични анализи при разработването на научни теми и научни проекти от докторанти, преподаватели от Университета и други научни звена. Другата основна функция на лабораторията е диагностична и учебна дейност.

Работен колектив.

В лабораторията работят един доцент, един главен асистент и един клиничен лаборант. При разработването на научни проекти, в които са включени и студенти те стават част от работния колектив. Дежурните студенти в отделението по Вътрешни болести от IV и V курс също участват в работата на лабораторията при постъпване на болни пациенти, с необходимост от извършване на определени параклинични изследвания.

Научен и изследователски обхват на лабораторията.

Диагностична дейност

Лабораторията е единственото място в София където могат на високо професионално ниво да се извършат, интерпретират и да се даде компетентна клинична оценка на извършените диагностични изследвания. Аналитичният обхват на лабораторията покрива по-голямата част от необходимите за изясняване и поставяне на диагноза анализи, като съществуват възможности и за изследване на нови показатели.

Обем на извършваната дейност

Ежегодно в лабораторията от болни пациенти на граждани, по линия на подвижни клиники със студенти от V курс и чрез научно-изследователски проекти на преподаватели постъпват няколкостотин пациента, върху всеки от който се извършват от 3 до 10 анализа на различни показателя.

Техническо оборудване.

Лабораторията е оборудвана с автоматичен хематологичен анализатор, автоматичен биохимичен анализатор, микроскоп с цифрова камера и видео изображение на наблюдаваните обекти в реално време и всички необходими помощни технически уреди за нормалното функциониране на една модерна клинична лаборатория.

Дейности в лабораторията, свързани с учебната работа

Параклиничните изследвания, извършвани на пациентите при провеждане на практическите и клинични занятия по Пропедевтика на вътрешните болести, вътрешни болести и подвижни клиники със студентите от III, IV и V се извършват изцяло в лабораторията, като получените резултати се анализират и интерпретират със студентите, с оглед изясняване и поставяне точната диагнода.

Функционален кабинет

Обща информация

Функционалният кабинет е създаден през 2006 год. с помощта на средства от спечелен проект, финансиран от МОН. Кабинетът като структура влиза в състава на катедрата по Вътрешни незаразни болести и Фармакология. Представлява неделим и важен елемент от учебния и научно-изследователски клинико-диагностичен процес в дейността
на Факултета по Ветеринарна медицина при Лесотехническия университет. Целта на функционалния кабинет е да извършва специализирани клинични изследвания върху пациенти при разработването на научни теми и научни проекти от докторанти, преподаватели от Университета и други научни звена. Другата основна цел на функционалния кабинет е да подобри клиничното обучение на студентите.

Работен колектив.

Работата на функционалният кабинет се обезпечава от един доцент и трима главни асистенти от дисциплината по Вътрешни незаразни болести . Дежурните студенти в отделението по Вътрешни болести от IV и V курс при необходимост от извършване на гастроскопии, ехографии и електрокардиографии на постъпващите в отделението болни пациенти също вземат участие в подготовката и извършването на съответните манипулации.

Микробиологична лаборатория

Обща информация

Микробиологичната лаборатория при ФВМ – ЛТУ с отговорник проф. двмн Теодора Попова, се намира на бул. „Цариградско шосе” № 73. Тя е учебна, диагностична и научноизследователска и е част от клинико – диагностичното звено на Факултета по ветеринарна медицина към Лесотехническия университет.

В нея се извършват следните дейности:

Учебна:

  • Практическо обучение на студентите от специалността Ветеринарна медицина по дисциплината Микробиология.
  • Следдипломна квалификация на специализанти по „Микробиология и диагностика на бактериалните инфекции”.

Диагностична.

Извършват се микробиологични и микологични диагностични изследвания на клинични и патологоанатомични материали от домашни и диви животни. Изолират се и се идентифицират патогенни микроорганизми посредством прилагане на комплексни микроскопски, културални, биохимични и серологични методи. Извършва се определяне in vitro на чувствителността на изолираните бактерии към антибиотици и химиотерапевтици.

Научноизследователска.

Ръководител на лабораторията

проф. двмн Т. Попова

Научно-учебна лаборатория по „Екологични биотехнологии в животновъдството и контрол на фуражите и храните за животни“

Обща информация

Научно-учебната лаборатория по „Екологични биотехнологии в животновъдството и контрол на фуражите и храните за животни“ е създадена след спечелен проект към МОН. Тя е научно-учебно звено на катедра „ Животновъдни науки“ към Факултета по Ветеринарна медицина към Лесотехническия университет.

Понастоящем лабораторията се използва от колектива на катедрата в разработването на научни проблеми и в учебно – преподавателската дейност от много дисциплини.

Членовете на колектива работят по проблеми свързани с качеството и безопасността на фуражите и храните за животните. Продължават и разработките свързани с производството на биогаз, като лабораторията разполага с лабораторна биогаз инсталация позволяваща да се изследват различни източници на биогаз.

Научно-учебна лаборатория по имунология

Обща информация

Научно-учебната лаборатория по имунология е създадена през 2002 г. Тя е част от катедра „Животновъдни науки“ , Факултет по Ветеринарна медицина към Лесотехническия университет.

Понастоящем лабораторията има поливалентни функции, като членовете на колектива освен в разработването на научни проблеми, участват и в учебно-преподавателска дейност.

Колективът самостоятелно или в колаборация с колеги от катедрата, факултета и други научни организации работи по следните научни задачи:

От започване на функционирането на лабораторията до днес, с наличната техника и ресурси са подготвени имунологичните изследвания на 9 дисертации за придобиване на образователна и научна степен «Доктор».

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
  • Image
  • SKU
  • Rating
  • Price
  • Stock
  • Availability
  • Add to cart
  • Description
  • Content
  • Weight
  • Dimensions
  • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
Compare