УОГС „Петрохан“ с. Бързия

УОГС „Петрохан“ с. Бързия

УОГС „Петрохан“ с. Бързия

УОГС “Петрохан”, с. Бързия е със 120-годишна история. Неговият особен статут, като база за учебно-опитна и научноизследователска дейност е от 1928 г. Буковите насаждения в стопанството са от най-добрите в Европа. Те са уникални по своята продуктивност и многофункционално предназначение. Поколения лесовъди и научни работници са отдали труда и уменията си на Бързийската гора. На тях се дължи високият авторитет на стопанството в региона и страната.
УОГС “Петрохан” носи името си от едноименния проход. Разположено е върху североизточните склонове на Западна Стара планина. Общата му площ е 7192 ha.

Релефът на стопанството е типично планински, стръмен, с дълбоко врязани речни долини и стръмни второстепенни била. Най-ниската точка в района на стопанството е с надморска височина 350 m, а най-високата ­ 1900 m.
Голяма част от горската площ ­ 88,5% попада в средния планински пояс на горите от бук и иглолистни (600­1800 m), като разпределението и по подпояси е следното:

Останалата част от дъвопроизводителната площ попада в Долния равнинно-хълмист и хълмисто-предпланински пояс на дъбовите гори ­ 11,5%.
Половината от площта на стопанството е със стръмен наклон (48,9%), следват наклонените (28,9%) и много стръмните терени (13,9%). Полегатите и равни терени са с малък дял, съответно 7,5% и 0,8%.
Хидроложката мрежа в района на стопанството е гъста, с постоянен дебит през цялата година.
УОГС “Петрохан” попада в Севернобългарската климатична област с умерено-континентален климат. В нископланинската част той се характеризира с продължителност на вегетационния период 5,5­6 месеца, средна годишна температура 8­9° С и средногодишно количество на валежите между 600­750 mm. В среднопланинската част вегетационният период е 4­5 месеца, температурата ­ 5,5­7° С, а валежите от 850 до 1000 mm.
Основен дървесен вид е букът на кафяви горски почви – тъмна и преходна. Той заема 81,7 % от залесената площ на стопанството. След него се нареждат белият бор ­ 5,8 %, обикновеният смърч ­ 4,0 %, обикновеният габър ­ 3,7 %, други широколистни ­ 2,0 %.
Висок е делът на защитните и охранни гори ­ 74,4 %. Те са обособени във вододайна зона. Върху площ от 4,5 % е формирано изборно стопанство.
Петроханската гора е една от най-рано измерените и устроените гори у нас. Нейното стопанисване започва с устройването й, станало за пръв път през 1893 г.
Лесничеят Ст. Панайотов извършил първото устройство, като е разделил гората на два дяла ­ петрохански и клисурски ­ и за всеки от тях е определил годишно ползване на дървесина. Съставеният стопански план обаче е нарушаван често и фактически сечта се е осъществявала близо до примитивните дървообработващи заведения.
За втори път гората е измерена през 1919/1920 г., въз основа на което е съставен нов стопански план.
През лятото на 1931/1932 г. петроханската гора отново е таксирана под ръководството на инспектора по горите Ст. Дарлев, но планът за стопанисването й станал готов едва през 1936 г. В него вече се отчитат изискванията за устройство на гората като учебно и опитно горско стопанство. За съжаление при съставянето му не е проследено влиянието на предвидените в предшестващия план мероприятия, тъй като през 1930 г. е изгоряла напълно архивата на лесничейството.

През следващите години стопанството е устройвано още 6 пъти ­ през 1943, 1954, 1965, 1973, 1984 и 1995 г.

Средните таксационни показатели за УОГС “Петрохан” са следните:

Размерът на общото ползване е 199250 куб. м, от който 69 % е от главни сечи, 28,4 % от отгледни сечи.
Общата площ на насажденията, предвидени за отгледни сечи е 1743 ha.
Основното предназначение на стопанството е в него да се провежда практическото обучение на студентите от ЛТУ. То разполага с богата и обновена материална база ­ учебно общежитие, показни обекти, учебен дендрариум, подходяща техника за осъществяване на основните лесовъдски мероприятия.
В стопанството се развива и значителна научноизследователска дейност. Голям принос при нейното реализиране имат: проф. Вл. Власев, проф. Б. Богданов, доц. Г. Костов, доц. Н. Игнатова, доц. И. Василев, доц. М. Милев, гл.ас. Кр. Петкова, доц. Н. Нинов. Създадени са географски култури от черен бор, зелена дугласка. Изграден е хидроложки стационар в м. “Гаванешница”, а също и аклиматизационна станция за елен лопатар. В стопанството се извършват научни изследвания по възобновяването на бука, създаването на двуетажни насаждения.
В УОГС “Петрохан” активно се работи и по Българо-Швейцарски проект за многофункционално и устойчиво стопанисване на буковите гори.
Предвиденото ползване по ЛП се изпълнява. Отглеждането на младите насаждения се извършва съгласно лесовъдските изисквания. При провеждане на главните сечи се използват подходящи технологии и съвременна техника. Условията за осъществяването на ловно-стопанската дейност непрекъснато се подобряват. Изградени са ловни заслони, чакала, хранилки, солища, рибни прагове, стоянки за лов. Всичко това е предпоставка за опазване и увеличаване на дивеча, а също и за успешен ловен туризъм.

Приетата нова нормативна уредба за горите не трябва да бъде пречка за запазване статута на стопанството като учебно-опитно. Навлизайки в новото хилядолетие УОГС “Петрохан” трябва да запази добрите традиции и още по-многостранно да бъде в услуга на учебния и научен процес в подготовката на специалистите, работещи в горите.

Карта на дендрариума в Бързия

КОНТАКТИ

инж. Калин Еленков Николов

Длъжност:

Директор УОГС

E-mail:

Телефон:

09523/26 26, 0887 790 032

инж. Михаил Костодинов Алексов

Длъжност:

Заместник Директор

E-mail:

Телефон:

0887 789 423 

Сашка Димитрова Данова

Длъжност:

гл. счетоводител

E-mail:

Телефон:

09523/26 19, 0887 783 097

Ивайло Добрев Каменов

Длъжност:

управител студ. база

E-mail:

Телефон:

0887 41426, 09523/26 62

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
  • Image
  • SKU
  • Rating
  • Price
  • Stock
  • Availability
  • Add to cart
  • Description
  • Content
  • Weight
  • Dimensions
  • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
Compare