Център по електронно и дистанционно обучение

Център по електронно и дистанционно обучение

Дистанционно обучение в Лесотехнически университет - История

В България нормативната уредба на дистанционното обучение се създава с приемането на „Наредба за държавните изисквания за организиране на дистанционна форма на обучение във висшите училища“ (ДВ 99/09.11.2004, приета с Постановление № 292 на Министерския съвет от 02.11.2004). С нея се уреждат държавните изисквания за организиране на дистанционната форма на обучение във висшите училища на Република България. Наредбата регламентира и редица задължителни изисквания към ДО във ВУ. Провеждането на дистанционната форма на обучение в българските ВУ се провежда след акредитация в Националната агенция по оценка и акредитация (НАОА) по критерии, показатели и процедура, които са част от общия регламент за програмна акредитация на професионално направление или регулирана специалност.

Материално-техническа база и информационна инфраструктура за дистанционно обучение в ЛТУ.

Основна роля при изграждането на материално-техническата база на ДО в ЛТУ има университетската компютърна мрежа. Учебните корпуси и учебно-опитните бази на Лесотехническия университет, имащи отношение към обучението и практиката на студентите и докторантите, притежават изградени стационарни компютърни мрежи, свързани с Интернет /учебни зали (лекционни и семинарни), лаборатории, кабинети на преподаватели и администрацията, намиращи се в: централна сграда А, учебно- лабораторен комплекс, корпус Д, базата на УОГС „Г. Аврамов“ с. Юндола, базата на УОГС „Петрохан“ с. Бързия, спортен комплекс “Бонсист”, учебна база „Враждебна”/.

В централната сграда на университета и в учебно-лабораторния комплекс, локалната компютърна мрежа е изградена през 1995 година, като до сега е правена подмяна на опорното оборудване, в съответствие с нуждата от нови потребители и услуги в мрежата. През 2006 година е изградена нова компютърна мрежа в корпус Д,. Изградени са мрежови сегменти в базите в Юндола, Бързия и спортния комплекс, а през 2011 година е направено и свързване в Интернет и на Учебно-опитна база „Враждебна”.

Осигуряването на достъпа до електронните ресурси и услуги за обучение в рамките на локалната компютърна мрежа на ЛТУ, както и достъпа до тези в Интернет е възможно, благодарение на изградените оптични мрежи между основните сгради на университета, както и връзката към доставчика на Интернет-услуги. Изградена е и функционира гигабитова оптична връзка между сградите на ЛТУ, която предоставя възможности за използване и развитие на предлаганите услуги и особено за нуждите на дистанционното и електронното обучение.

В техническо отношение за осигуряване на предоставяните услуги се поддържат десет сървъра с различно предназначение, функциониращи под различни операционни системи. Осигуряването на обучението, научно-преподавателската и управленска дейности на университета, е свързано предимно с поддръжката и осигуряването на достъпа до мрежови услуги. Понастоящем се поддържат скорости от 100Mbps към българското Интернет пространство и 50Mbps към чуждестранни сайтове.

Университетът разполага със собствен домейн ltu.bg, както и с 10 web-сървъра, на които са разположени учебни и информационни ресурси, достъпни през Интернет и локалната стационарна и безжична мрежа. Това включва: централния сайт на университета, системите за електронно обучение базирани на Moodle и eLSe, /понастоящем и платформата за електронно обучение Blackboard/, електронните каталози на библиотеката, сайтовете на списания издавани от университета, провеждани конференции и програми за обмен на преподаватели и студенти. Университетът разполага и със собствен пощенски сървър.

В лабораториите на Университетския компютърния център, както и в специализираните зали и лаборатории, в които се провежда учебния процес е осигурен свободен достъп за ползване на информационни ресурси и лицензиран софтуер, предоставен за ползване на университета по линия на различни дарения, спогодби или закупен със собствени средства.

Прилагането на информационните технологии /ИТ/ за управление на качеството на висшето образование включва обособяването на общи подходи, а именно: организация на учебния процес, учебно съдържание, методи на преподаване, самостоятелна работа на студентите и докторантите, контрол и оценка на знанията.

В резултат на направени научно-методични и научно-приложни проучвания в ЛТУ през 2005г. бе инсталирана, конфигурирана и тествана цялостна система за електронно обучение, базирана на пакета Moodle, представляващ едновременно среда и подход за обучение. На практика подобни системи представляват набор от web приложения, предназначени за управление на учебно съдържание, при което най-важното е не просто предоставяне на учебно съдържание, а обмяна на идеи и включване на обучаемите в конструирането на знания.

Един web базиран курс за обучение в зависимост от предназначението си съдържа основни елементи от образователни електронни ресурси: програмно-методични /учебни планове и програми/, учебно-методични /указания, ръководства, включващи материали свързани с методиката на преподаване на съответната дисциплина/, обучаващи / мултимедиен учебник, мултимедийна лекция, електронен текстов учебник, електронно учебно пособие, лекционен електронен курс и др./, спомагателни /лабораторен практикум, терминологичен речник и др./, контролиращи /разнообразен набор от реализации на тестови материали/.

От 2009 година е внедрена и получената като дарение от МОН система за електронно обучение eLSe, разработка на Русенския университет „Ангел Кънчев“.

За поддържане и развиване на съвременни методи в обучението се планират и организират методични семинари и обучение в рамките на Университета, факултетите и катедрите. За целта бе подготвено методично ръководство (Методика, технология и средства за изграждане на електронен курс – Система за оценка на електронни материали за целите на дистанционното обучение в ЛТУ, 2009), което да подпомогне преподавателите, участващи в ДО.

През 2009 г., с финансиране по инфраструктурен проект на ЛТУ бе създадена Лаборатория за нови образователни технологии (НИТО), която отговаря на значителното нарастване на потребността от нови компютърни информационни ресурси и технологии за нуждите на електронното осигуряване на учебната и научноизследователската дейност.

Натрупан опит и добри практики при използване на системи за електронно обучение в Лесотехнически университет.

Лабораторията за нови образователни технологии се изгради като специализирано научно-изследователско звено в структурата на Лесотехнически университет, София (ЛТУ) под научно-методическото ръководство на Катедра “Компютърни системи и информатика” (КСИ), с цел научно-изследователска, развойна и внедрителска дейност за разработване, приложение и развитие на комплексни научни и образователни иновации в областта на многофункционалното използване на горските ресурси, в устойчивото развитие на екологията и ландшафтната архитектура, земеделието, растителната защита, ветеринарната медицина, стопанското управление и алтернативния туризъм. Ще изпълнява задачи по проучване, разработване и трансфер на технологиии за виртуално обучение и виртуално моделиране в научните експерименти в целеви интердисциплинарни научни области.

В Лесотехнически университет бе реализиран проект за „Развитие на център за електронни форми на дистанционно обучение в Лесотехнически университет”, осъществен с финансовата подкрепа на ОП „Развитие на човешките ресурси“ – /2013г. – 2015г./

Целите на проекта:

В процеса на изпълнение на проекта бе закупена е-платформата Blackboard Learn™. В рамките на проекта е извършено структуриране, организация и създаване на електронно хранилище на стандартизирани учебни компоненти и виртуални библиотеки в е-платформата Blackboard Learn™, адаптирано за нуждите на ЛТУ. Създадено бе и електронно хранилище с е-книги за нуждите на образователния процес в ЛТУ.

Проектът споделя добри световни и европейски практики като прилага една от водещите платформи за електронно обучение. Blackboard Learn™ се използва от около 100% от университетите в Холандия, 70% от тези във Великобритания и 70% от тези в САЩ.

В изпълнение на дейност 1 по проекта, от 3-ма ключови експерти, а именно: Експерт по „Европейски практики в дистанционното обучение” проф. д-р Иван Палигоров; Експерт по „Развитие на човешките ресурси“ проф. дин Елизабета Вачкова; Експерт по „ИТК в дистанционното обучение” доц. д-р Владислав Тодоров бе разработена експертна оценка, както и извършено актуализиране на действащата в ЛТУ нормативна уредба регламентираща дистанционното обучение.

В изпълнение на дейността е подготвен Правилник за организиране и провеждане на дистанционно обучение в Лесотехническия университет и съпътстваща документация към него. Правилника е обсъден и приет на заседание на Академичния съвет на ЛТУ проведено на 15.01.2014 г. Вътрешните правила за организация на обучението в дистанционна форма в ЛТУ и Правилника за Устройство и функции на Методическия съвет на ЦДО в ЛТУ са обсъдени и приети на заседание на Академичния съвет на ЛТУ проведено на 17.12.2014 г.

Правилник за организиране и провеждане на дистанционно обучение в Лесотехническия университет.

Списък на съпътстваща Правилника за организиране и провеждане на дистанционно обучение в ЛТУ документация:
1. Вътрешни правила за организация на обучението в дистанционна форма в ЛТУ
2. Устройство и функции на Методическия съвет на Центъра за дистанционно обучение в ЛТУ
3. Документи, публикувани в уеб страницата на ЛТУ, регламентиращи и представящи дистанционната форма на обучение в ЛТУ
4. Инструменти

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
  • Image
  • SKU
  • Rating
  • Price
  • Stock
  • Availability
  • Add to cart
  • Description
  • Content
  • Weight
  • Dimensions
  • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
Compare